Çok sayıda biber gazı alımı yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere kısa bir süre kala İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet ve Jandarma peş peşe biber gazı alımı yapıyor. Depolar; sırta takılandan elle atılana kadar farklı türlerdeki biber gazlarıyla dolduruluyor.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı, son iki aydır peş peşe biber gazı alımı ihaleleri düzenliyor.

El tipinden sırta takılana, el bombası şeklindeki solüsyona kadar çeşit çeşit biber gazıyla Emniyet ve Jandarma’nın depoları dolduruluyor.

Çeşit çeşit gaz alımı yapıldı

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Emniyet Genel Müdürlüğü’nün son iki ayda düzenlediği biber gazı ve sis bombası ihaleleri şu şekilde:

28 Şubat: 50 bin adet 100 mililitrelik biber gazı spreyi

30 Mart: 20 bin adet dumanla yayılan el tipi gaz bombası

30 Mart: 5 bin adet elle atılan sis bombası

3 Nisan: 5 bin adet 400 mililitrelik biber gazı spreyi

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaptığı alımlar da şöyle:

9 Mart: 100 adet sırta takılabilen biber gazı tüpü

14 Mart: 2 bin 400 kilogram biber gazı solüsyonu

Ayrıca savunma, güvenlik veya istihbarat alanlarıyla ilgili ya da gizlilik içinde yürütülmesi gereken ihaleler Kamu İhale Yasası’na tabi olmadığı için tüm bu ihalelerinin sonuç ilanları açıklanmıyor. Bu tür ihalelerin sadece ilanı yayımlanırken ihalelerin hangi şirkete ve kaç milyon TL’ye verildiği gizli tutuluyor.

CHP Milletvekili Murat Bakan’ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeline seçim günü birliklerinde hazır beklemeleri talimatı verdiği açıklaması gündem oldu.

Seçim talimatı

CHP’li Bakan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 “Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tüm Jandarma personeline Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerine yönelik olarak gönderilen yazı ile bugüne kadar hiç bir seçimde uygulanmamış şekilde; tüm personelin seçimlerde görevli olup olmamasına bakılmaksızın ve bölge ayrımı yapılmaksızın oy kullandıktan sonra evlerine gitmemeleri, birliklerine dönerek ikinci bir emre kadar hazır olarak beklemeleri, birliklerinden ayrılmamaları ayrıca sandık başında görevli personelin de seçimin bitimine müteakip yine birliklerine dönmeleri ve hazır kıta olarak beklemeleri emredilmiştir.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çok sayıda biber gazı alımı yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir