Hakkari’de ölümcül zehre sahip yılana rastlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkari Yüksekova’da doğa yürüyüşü yapan bir grup, Çevre Köyü sınırlarında ölümcül yılanla karşılaştı. Dünyanın en tehlikeli 3 türünden olan o yılanın görülmesinin ardından, bölge halkına dikkatli olun uyarısı yapıldı.

Hakkari’nin Çevre Köyü’nde doğa yürüyüşüne çıkan, Yüksekova Ekolojik Platformu Dağcılık ve Spor Derneği üyeleri hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaştı. Bölgedeki doğa yürüyüşlerini tamamladıktan sonra dönüş yolunu tutan YEKDAS üyeleri, yolda karşıya geçmeye çalışan engerek yılanını görünce hem korktular hem de cep telefonları ile o anları kaydettiler.

Saldırganlığıyla tanınan tür ölüm saçıyor

Ağrı engereği olarak bilinen yılan türünün zehirli olduğunu ve ısırdığı kişiyi ölüme kadar götürdüğünü belirten, Yüksekova Ekolojik Platformu Dağcılık ve Spor Derneği Başkanı Suat Öztekin, engerek yılanıyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Bu hafta da Çevre köy bölgesinde 25 kişilik ekiple birlikte doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Doğa yürüyüşü sırasında büyüklüğü ile dikkatimizi çeken bu yılanı gördüğümüzde çok şaşırdık, bölgede nadir gören bir yılan türüdür. Çoğu zaman dağcılık faaliyetlerimizde yılan gördüğümüz oluyor ama böyle büyük yılan görmedik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Hakkari bölgesinde kayıt altına alınan 22 yılan türünden biri olan ve ismi Ağrı engereği olarak bilinen Hakkari Şişen engereği saldırganlığı ile bilinir. Bu tür Hakkari’de üç bölgede bulunuyor. Bu bölgeler Çevre köy, Esendere ve Dağlıca bölgesi. Bu türün oldukça zehirli ve ısırdığı zaman ölüme bile sebebiyet verdiğini öğrendik.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hakkari’de ölümcül zehre sahip yılana rastlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir