1. Haberler
  2. Güncel
  3. İranlı heykeltıraş Van’da topladığı hurdalardan sanat eseri yaratıyor

İranlı heykeltıraş Van’da topladığı hurdalardan sanat eseri yaratıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da yaşayan İranlı heykeltıraş Ali Mutii, hurdacılardan topladığı demirlerle birbirinden farklı heykeller üretiyor. Kendini sadece bir heykeltıraş değil, geri dönüşüm sanatçısı olarak da tanımlıyor

İranlı heykeltıraş Van’da topladığı hurdalardan sanat eseri yaratıyor - iranli heykeltiras

İranlı heykeltıraş Ali Mutii, hurdacılardan topladığı malzemelerle ortaya sanat eserleri çıkarıyor. Van’da yaşayan Mutii, 2007 yılında İran’dan ayrılarak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yerleşti ve orada 9 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye gelerek Van’da yaşamaya başladı. Sanata olan ilgisinin küçük yaşlardan beri var olduğunu söyleyen Mutii, şimdi ise Selimbey Mahallesi’nde kendi imkanlarıyla kurduğu küçük bir atölyede heykeltıraşlık sanatını sürdürüyor.

Mutii’nin sanatı, hurdalardan topladığı demir parçaları ile şekil vererek ortaya çıkardığı eserler ile özelleşiyor. Demire verdiği şekillerle, insana ve hayvana dair figürleri de en ince detaylarıyla tasarlayarak ortaya çıkarıyor. Oyuncak ve süs eşyaları da yapabilen Mutii, sanatı ile geçimini sağlıyor.

İranlı heykeltıraş Van’da topladığı hurdalardan sanat eseri yaratıyor - iranli heykeltiras2

‘Her eser kendine özgü’

Her bir eserinin kendine özgü olduğunu ifade eden Mutii, kendini sadece bir heykeltıraş olarak tanımlamıyor, aynı zamanda bir geri dönüşüm sanatçısı olarak da görüyor. Hurdalardan topladığı malzemeleri değerlendirerek, onları yeniden hayata kazandırıyor.

Mutii, sadece dördüncü sınıfa kadar okul okuyabilmiş. Kendisinin herhangi bir sanat eğitimi almadığını ve kendi çabalarıyla heykeltraşlık yönünü geliştirdiğini belirtiyor. Mutii, yalnızca bu alanda çalışmıyor. Şimdiye kadar tek teker üzerinde hareket edebilen bir motosiklet ve araba da dahil olmak üzere farklı projeler üretti. (DUVAR)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İranlı heykeltıraş Van’da topladığı hurdalardan sanat eseri yaratıyor
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir