1. Haberler
  2. Güncel
  3. Seçimleri Uluslararası Gözlem Heyeti denetliyor

Seçimleri Uluslararası Gözlem Heyeti denetliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


ODIHR, OSCE PA ve PACE ortaklığında Türkiye’ye gelen 403 ismin yer aldığı Uluslararası Gözlem Heyeti, Türkiye’de seçimleri denetliyor.

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için 60 milyon 697 bin 843 seçmen sandık başına gidiyor. Seçim güvenliği kapsamında Türkiye’ye gelen uluslararası gözlem heyeti, ülke genelinde seçimleri izliyor. Avrupa ülkelerinden siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, hukukçu, akademisyen, araştırmacı ve gazetecilerin yer aldığı 403 gözlemci, oy kullanma ve sayım işlemlerini takip edecek. 403 gözlemciden 175’i, bölge kentlerinde seçimleri takip ediyor.

Uluslararası Gözlem Heyeti’nin çalışmalarına dair Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avrupa Temsilcisi Devriş Çimen, AKP’nin yargı, medya ve devletin tüm imkanlarıyla seçim kampanyası yürüttüğünü belirterek, “21 yıllık iktidarının geldiği aşamada otoriter bir rejime dönüştüğünü herkes görüyor. Değişik uluslararası kurumlar resmi ve bağımsız gözlem heyeti gönderdi” diye belirtti.

Seçim güvenliği

Değişimin seçimlerle mümkün olduğunu ancak AKP’nin bunu engellemek için her türlü hile, baskı ve manipülasyona başvuracağını dile getiren Çimen, gözlemci heyetin tüm bunlara karşı seçim güvenliğinin denetimi için sahada olduğunu kaydetti. Seçim güvenliğinin sadece AKP’nin kontrolünde olan kurumlara bırakılamayacağını vurgulayan Çimen, olası hile ve engellemeleri en aza indirmek için uluslararası resmi heyetlerin dışında Avrupa’dan örgütlendirilen bağımsız heyetlerin de olduğunun altını çizdi. Çimen, şunları söyledi: “Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’dan çok sayıda uluslararası bağımsız gözlem heyetlerinde yer alan 175 katılımcı; Diyarbakır, Bingöl, Muş, Urfa, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Ağrı, Kars, Ardahan, Siirt, Malatya başta olmak üzere İstanbul gibi illerde gözlem yapacak. Heyette sol, sosyalist, yeşiller, sosyal demokrat partilerden parlamenter ve temsilcilerin yanı sıra sendika ve Sivil toplum örgütü temsilcileri, hukukçu, akademisyen, araştırmacı, gazeteci ve aktivistlerden oluşan 175 kişi Kürt illerinde gözlem için sahada olacaklar.”

Gözlemler kamuoyuna deklere edilecek

Çimen, HDP Avrupa Temsilciliği’nin gözlem heyetleri ile temas halinde olduklarını belirterek, “HDP Genel Merkezi, Yeşil Sol Parti, gazeteciler ve siyasetçilerle de görüş alışverişinde bulunarak, www.hdpeurope.eu sitesinde canlı blog aracılığı ile güncelleyerek kamuoyunu aktaracağız” bilgisini paylaştı.

Uluslararası resmi gözlem heyetler

Uluslararası resmi Seçim Gözlem Heyeti, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (ODIHR), AGİT Parlamenter Asamblesi (OSCE PA) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (PACE) ortaklığında yürütülüyor. 403 gözlemcinin bulunduğu heyette, 264’ü DKİHB, 101’i ise AGİT Parlamenter Asamblesi ve 38’i de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından görevlendirildi. Kaynak: MA

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Seçimleri Uluslararası Gözlem Heyeti denetliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir