1. Haberler
  2. Güncel
  3. Tarım ve Orman Bakanı: Şap hastalığı için 12 milyon aşı üretildi

Tarım ve Orman Bakanı: Şap hastalığı için 12 milyon aşı üretildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şap hastalığına karşı yaklaşık 12 milyon doz aşı üretildiği, 4,5 milyon hayvanın da aşılandığını söyledi.

Şap hastalığı nedeniyle özellikle bölge illerinde karantina uygulanıyor. Birçok ilde hayvan satışı ve geçişi sınırlandırılmış durumda. Hastalık hakkında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Nisan sonlarına doğru hayvanlardaki şap hastalığının sönümleneceğini ifade etti. Kirişci, bu hastalığın insana bulaşmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Bakan Kirişçi’nin açıklamaları şu şekilde:

“Bu aşıları elde ettikten sonra dağıtımı, sevki, mücadele faaliyetlerimiz var. Strateji geliştirme çalışmaları genel müdürlüğümüzden başlayarak yürütülüyor. Her bir serotipe karşı aşı geliştirmek durumunda kalıyorsunuz. Hayvanlarımız sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda iki kez aşılanmaktadır.

SAT-2 serotipi 3 Şubat 2023 tarihinde enstitümüz tarafından teşhis edilmiştir. SAT-2 aşısı 37 gün gibi kısa bir sürede bu enstitümüzdeki 44’ü veteriner hekim olan değerli kardeşlerimiz ve 200’ün üzerinde çalışanımızla birlikte 37 gün gibi kısa bir sürede üretilebilir hale gelmiştir. Şap hastalığına karşı yaklaşık 12 milyon doz aşı üretildi. 4 buçuk milyon hayvan aşılandı. Nisan sonu itibarıyla hastalık sönümlenmiş olur. Çalışmalarımız hedeflediğimiz şekilde hızla ilerliyor.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tarım ve Orman Bakanı: Şap hastalığı için 12 milyon aşı üretildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    29 Eylül 2023, 12:31

    […] ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımsal destekleme ödemelerinin hesaplara yatırıldığını […]

    Cevapla