Türk-İş Açlık Sınırı’nı açıkladı: Ekim ayı itibariyle 13 bin 648 TL

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk-İş‘in raporuna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Ekim ayı itibariyle 13 bin 648 TL’yi buldu, yoksulluk sınırı ise 44 bin 573 TL.

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Ekim ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, Ekim ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 13 bin 648 TL oldu. Böylelikle, açlık sınırı, 11 bin 402 TL olan asgari ücreti 2 bin 246 TL geride bıraktı.

Yoksulluk sınırı 44 bin 573 tl

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 44 bin 573 TL olarak hesaplandı.

Gıda harcaması arttı 

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 17 bin 803 TL olarak belirlenirken, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,62 arttı. 10 aylık değişim oranı yüzde 68,30 olarak tespit edildi. Son 12 ay itibariyle değişim oranı yüzde 84,29 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 99,96 olarak hesaplandı.

Yoğurt fiyatlarında yüzde 11 artış

Araştırmaya göre, süt ve peynir fiyatları geçen ayki seviyesini korurken, yoğurt fiyatları yüzde 11 arttı.

Et fiyatlarında pek artış gözlemlenmedi. Geçen ay tezgahlarda 100 TL’den satılan hamsi bu ay kısmi bir düşüşle 95 TL’ye satıldı. Tezgahlarda en çok talep gören deniz balıkları bu ay ortalama 178 TL’den satılmaya devam etti.

Bakliyat fiyatları arttı 

Bakliyatta en yüksek artış kuru fasulyede görüldü. Kuru fasulye fiyatı geçen aya göre ortalama yüzde 24 artış gösterdi. Nohut fiyatları yüzde 10, yeşil mercimekte yüzde 15, kırmızı mercimekte yüzde 6 artış yaşandı. Makarna fiyatları yüzde 12 artarken, pirinç, bulgur, un ve irmik fiyatları ise geçen aya göre sınırlı seviyede yükseldi.

Sebze meyve fiyatları 

Ortalama sebze kilogram fiyatı 26 TL, ortalama meyve kilogram fiyatı 30 TL hesaplandı. Ayva ortalama 40 TL fiyatla tezgahlarda yerini alırken, bu ay en düşük fiyatlı meyve 20 TL’ye mandalina oldu.

Geçen aya göre yağ fiyatlarında sınırlı seviyede artış yaşandı. Zeytinyağı ve tereyağı fiyatları ekimde yüzde 5 arttı. Ayçiçek yağı fiyatında ise yüzde 4’lük artış gözlemlendi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türk-İş Açlık Sınırı’nı açıkladı: Ekim ayı itibariyle 13 bin 648 TL

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir