1. Haberler
  2. Güncel
  3. Yazar Rojbin Perişan 30 yıl sonra Özgürlüğüne kavuştu

Yazar Rojbin Perişan 30 yıl sonra Özgürlüğüne kavuştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutulan ve 30 yılın ardından tahliye olan yazar Rojbin Perişan, “Özgürlüğü en çok hak eden kadın ve yaşamdır” dedi.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan yazar Rojbin Perişan 30 yılın ardından tahliye edildi. Yazar Perişan, 1992’de, 18 yaşındayken Diyarbakır’da gözaltına alınarak “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılandı. Ardından yapılan yargılamada müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sırasıyla Urfa, Sivas, Midyat ve Gebze cezaevlerine sevk edildi. Gördüğü işkence ve cezaevi koşullarından kaynaklı rahim kanserine yakalandı. Ayrıca oluşan kitle nedeniyle bağırsaklarının bir kısmı alındı.

Yazdığı kitaplar

Perişan, cezaevi koşullarında “Saçlar ve Gölgeler”, “Bakır Sesli Kadınlar”, “Gözyaşımın Ağıdıydı Seni Beklemek”, “Toprağın Şarkısı” ve “Kırık Taşlar” isimli kitapları kaleme aldı. Perişan, ayrıca Hüseyin Çelebi ile İsmet Baycan Şiir ve Öykü yarışmasında birincilik aldı.

Çiçeklerle karşılandı

Perişan, 30 yıllık tutukluluğun ardından bugün tahliye edildi. Özgür Kadın Hareketi (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Marmara Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (MA TUAY-DER), Barış Anneleri İnsiyatifi, Adalet Nöbeti tutan tutuklu yakınları ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri Perişan’ı çiçek ve alkışlarla karşıladı.

İlk sözleri

Perişan, tahliyesinin ardından ilk kez konuştu. Perişan, ardından birçok kadın tutuklu bırakmasından kaynaklı buruk bir sevinç yaşadığını belirterek, “Özgürlüğü en çok hak eden kadın ve yaşamdır” dedi.  Kaynak: MA

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yazar Rojbin Perişan 30 yıl sonra Özgürlüğüne kavuştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir